Cei mai buni elevi la limba franceză au fost desemnați, săptămâna trecută, în urma desfășurării etapei județene a Olimpiadei de limba franceză. La clasele XI-XII au fost obținute mai multe premii.
1. RUSU I. OANA MARIA -XI-Colegiul Național ”A.T.Laurian”-98,75 Premiul I
2.AVĂDANEI R. LAURA Gabriela- XI-Colegiul Național ”A.T.Laurian”-95,25 Premiul I
3.RĂU R. BIANCA ANTONELA- XI -Colegiul Național ”A.T.Laurian”-94,75 Premiul II
4. RĂILEANU I. ALEXANDRA- XI- Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 93,50 Premiul II
5. COJOCARU D. DIANA IOANA-XI- Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 91,00 Premiul II
6. TODIREANU P. PAULA- XI-Colegiul Național ”A.T.Laurian”-89,50 Premiul III
7. HORODINCĂ I. PAULA-ANTONIA- XI-Colegiul Național ”Mihai Eminescu”- 96,00 -Premiul I
9. AGACHE P. MIHAELA- XI- Liceul Pedagogic- 95,00- Premiul I
10. AZOITEI C. SABINA MARIA- XI- Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 95,00-Premiul I
11. VIERU C. V. ILINCA FLORINA-XI – Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 93,50 -Premiul II
12. ONOFREI D.C. AMALIA-TEODORA- XI- Colegiul Național ”Mihai Eminescu”- 90,50-Premiul II
13. COLIBABA C.D.ROBERTA-FLORENTINA- XI- Colegiul Național ”Mihai Eminescu”-90,25 -Premiul A
14. BORS I. IULIANA MĂDĂLINA- XI -Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 87,50 -Premiul III
15. MIHĂLĂCHIUTĂ I. ANDREEA- XI -Colegiul ”Octav Onicescu” -86,75-Premiul III
16. FOCA V. MARINELA -XI-Liceul Pedagogic- 86,50- Premiul III
17. CHELARU-EFTIMIE S.ANDREEA RALUCA- XI – Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 86,00- Premiul III
18. GRIGORAŞ GH. IOANA-ANDREEA-XI – Colegiul Național ”Mihai Eminescu”- 84,00- Mentiune
19. VIZITEU P. GEANINA -XI- Colegiul ”Octav Onicescu”- 84,00- Mențiune
20. ACSINTE M. GEANINA- XI- Liceul Darabani- 82,00-Mențiune
21. BORFOTINĂ G. ADELINA GABRIELA- XII -Colegiul Național ”A.T.Laurian” -90,25 Premiul II
22.MORCOV I. ANDREEA- XII – Colegiul Național ”Mihai Eminescu”- 95,50- Premiul I
23. DAMIAN P.M. CATRINEL IOANA- XII- Liceul Pedagogic- 85,50- Premiul III
24. BUDEANU M. DIANA- IOANA- XII -Liceul Pedagogic- 84,00- Mențiune
25. ANDRONIC V. TEODORA- XII- Liceul Pedagogic- Mențiune
La Limba spaniolă, MOCREI D. DANA, clasa XII, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” a obținut 93,00 puncte- Premiul II
Premiile obținute la Olimpiada județeană de Limba franceză- clasele VII-X
1. ZGÎRCEA M.G. ILINCA-IOANA- VII- Colegiul Național ”Mihai Eminescu”- 99,00- Premiul I
2. MATEI M. INGRID- VII- Liceul Săveni- 98,00- Premiul I
3. CONDURACHE M. FLAVIA-MIRUNA- VII- 97,00 -Premiul I
4. TARÎNT B. ANDREI- VII- Școala ”Mihail Kogălniceanu” Dorohoi- 97,00 – Premiul I
5. ROTARIU G. GEORGIANA -VII- Școala ”Mihail Kogălniceanu” Dorohoi- 94,00 – Premiul II
6. IPATE E. RAOUL-ALEXIS- Liceul Pedagogic- 92,00 -Premiul II
7. REBENCIUC O. TUDOR-ŞTEFAN- VII- 90,00- Premiul II
8. CRISTESCU G. CRISTIAN -VII- Școala Călărasi- 88,00 – Premiul III
9. VATAVU M.F. DAVID-ŞERBAN -VII- Colegiul Național ”Mihai Eminescu” -86,00-Premiul III
10. IFTIMIE GHE. TEODORA ECATERINA- VII – Școala ”Ștefan cel Mare” 85,00 – Premiul III
11. DAVID F.G. LOREDANA -VII- Școala ”Grigore Antipa”- 84,00- Mențiune
12. RUS M. IUSTINA- VII- Școala 17 Botoșani- 84,00- Mențiune
13. MIHAI P. MIRUNA -VII- Școala ”Spiru Haret” Dorohoi-82,00 -Mențiune
14. STICEA E. EMA -MAGDALINA- VIII- Școala ”Mihail Kogălniceanu” Dorohoi- 97,00- Premiul I
15. AVRAM B. MATEI-SEBASTIAN- VIII – Colegiul Național ”Mihai Eminescu”- 95,00- Premiul I
16. MIRONICĂ GH. IOANA-ROXANA-VIII – Școala ”Elena Rareș” Botoșani-94,00- Premiul II
17. AXINTE L. TEODOR-IONUŢ -VIII- Colegiul Național ”Mihai Eminescu”-93,00 – Premiul II
18. IURASOC M. DEBORA- VIII- Școala Corni-91,00- Premiul II
19. MANOLE O. DENISA-ANTONIA- VIII- Școala ”Elena Rareș” Botoșani-91,00 – Premiul II
20. RĂILEANU C. ANA-MARIA-VIII- Școala ”Elena Rareș” Botoșani- 91,00- Premiul II
21. ROMAN C. GABRIELA ELENA- VIII- Școala Dersca- 91,00 – Premiul II
22. ENACHE C. MIHAI -VIII- Colegiul Național ”Mihai Eminescu” 90,00- Premiul II
23. IACOB C. ECATERINA- VIII- Colegiul Național ”Mihai Eminescu” – 90,00 – Premiul II
24. PÎNZARU G. MARIA- VIII- Școala Corni- 90,00- Premiul II
25. COLIPCĂ C. IOANA RALUCA- VIII- Colegiul Național ”Mihai Eminescu” – 89,00 – Premiul III
26. ZOSIN C. ALEXANDRU -VIII – Școala ”Grigore Antipa” -88,00 -Premiul III
27. HARALAMB V. IULIANA -VIII- Școala ”Grigore Antipa”- 86,00- Premiul III
28. BÎRSAN C. CARLA MARIA- VIII- Școala ”Spiru Haret” Dorohoi- 85,00 – Premiul III
29. GAFINCU F. FLAVIUS -TIBERIU- VIII- Școala ”Mihail Kogălniceanu” Dorohoi- 84,00- Mentiune
30. ONOFREI D.C. DRAGOŞ- IOAN- VIII- Colegiul Național ”Mihai Eminescu” -83,00 – Mentiune
31. PĂDURARIU I. IOAN -VIII- Școala Călărași-82,00- Mentiune
32. PINTILII – DOINA -VIII- Scoala 17 Botoșani- 82,00- Mențiune
33. MANOLACHE L.S. PAULA -VIII- Școala 10 Botoșani- 81,00 – Mențiune
34. PINTILIE V. RĂZVAN NICOLAE- VIII – Școala Dobârceni- 80,00- Mentiune
35. AGAVRILOAE C IOAN- IX – Colegiul Național ” A.T.Laurian” – 85,00 -Premiul III
36. POPA D. DIANA, IX- Colegiul Național ”Mihai Eminescu” – 98,25 -Premiul I
37. CUCU M. ADELINA -IX- Colegiul Național ”Mihai Eminescu” – 93,75 – Premiul II
38. IACOBIŢ S.D. DIANDRA- IX – Colegiul Național ”Mihai Eminescu” – 93,50 – Premiul II
39. PETRESCU F. BIANCA-FLORINA- IX – Liceul Pedagogic- 91,50- Premiul II
40. ANECHITEI A.G. DIANA- IOANA- IX- Colegiul Național ”Mihai Eminescu”- 89,50- Premiul III
41, BIDAŞCĂ O. CARINA-GEORGIANA- IX – Colegiul Național ”Mihai Eminescu” – 89,50 Premiul III
42. HLATCU G. ROXANA NICOLETA- IX – Liceul Pedagogic- 86,50 – Premiul III
43. BRÂNZEI D. BIANCA GABRIELA- IX- Colegiul Național ”A.T.Laurian” -86,00- Premiul III
44. GHEORGHIŢĂ D. IULIA- RUXANDRA, IX – Colegiul Național ”Mihai Eminescu” – 80,00-Mentiune
45. HLUŞCU T. MANUELA -X- Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 96,00- Premiul I
46. ICHIM M. DARIA -X- Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 92,00- Premiul II
47. BĂICEANU P. CIPRIAN -X- Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 87,50- Premiul III
48. NENIŞCU C. ADRIANA NINA- X- Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 84,00- Mențiune
49. COROBLEA V. ANAMARIA -X- Colegiul Național ”A.T.Laurian”- 80,00- Mentiune
50. HALICI D. OCTAVIAN-EUSEBIU- X- Liceul Regina Maria Dorohoi-96,00- Premiul I
51. MIGHIU D.COSMINA-FLORIANA-X- Colegiul Național ”Mihai Eminescu”-95,00- Premiul I
52. LUCA C. NICOLETA -X – Liceul Darabani- 85,00- Premiul III
53. PODOVEI M. ANDREEA -X – Colegiul Național ”A.T.Laurian”-85,00- Premiul III
54. DOROFTEI F.GEORGE-CRISTIAN- X- 83.00- Colegiul Național ”Mihai Eminescu”- Mentiune
De asemenea, AROBOAEI S.M. LETIŢIA-MARIA , din clasa X-a, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” a obținut premiul II la Olimpiada județeană de Limba spaniolă.