Un polițist din Botoșani, campion național la tir sportiv. Și tatăl său a lucrat în structurile MAI

Un polițist din Botoșani a devenit campion național la tir sportiv. Este vorba de subinspectorul de poliție Ioan Robert Olaru, care este din Botoșani, dar care în prezent activează în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Călărași la Biroul Pregătire Profesională. Acesta a obținut locul I la concursul de tir sportiv, „Cupa Policeman” – ediția a III-a, organizat de Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului Contractual – Ilfov.

Peste 30 de polițiști, membri în cadrul Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual, au participat, la sfârșitul săptămânii trecute, la concursul de tir sportiv, desfășurat la poligonul Tactical Shooting Range București.

Concursul a constat într-o probă de precizie, la o distanță de 15 metri, cu o armă de calibrul 9x19mm și 10 cartușe. La final, subinspectorul de poliție Ioan Robert Olaru s-a clasat pe locul I, în urma barajului. Anul trecut, el s-a clasat pe locul II la acest concurs.

Tatăl lui Ioan Robert Olaru a fost polițist de frontieră la Rădăuți Prut.

VIDEO Colinde cântate cu har! Un grup de preoți din Botoșani merge din casă în casă pentru a vesti Nașterea Domnului

Drama unei familii din Botoșani. Părinții sub pământ, copiii crescuți de bunici, iar autorul accidentului e liber