![crima gorbanesti botosani](https://i0.wp.com/www.botosaninews.ro/wp-content/uploads/2012/04/crima-gorbanesti1.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)
Un bărbat din județul Botoșani a fost înjunghiat, sâmbătă, în zona inimii și a ajuns la Spitalul Județean de Urgențe „Mavromati”. Scenele s-au petrecut la o stână din localitatea Viișoara, acolo unde victima, care se afla sub influența băuturilor alcoolice, a fost înjunghiată cu un cuțit de unul dintre colegii de muncă.
Cel care a sunat la 112 pentru a cere intervenția unei ambulanțe a fost chiar agresorul. Victima aflată în șoc hemoragic a fost preluată de cadrele medicale de pe ambulanță și dus direct în sala de operație a Spitalului Județean.
Cel care l-a operat a fost medicul Iulian Preda, şeful Secţiei chirurgie generală din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Mavromati, care a declarat că, deși plaga a fost una profundă, lama cuțitului nu a atins inima pacientului, astfel încât botoșăneanul se afla în afara oricărui pericol.
Polițiștii din Botoșani au deschis și o anchetă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă de omor.