Un nou titlu de campion mondial! Iulian Rotariu a câștigat ultramaratonul „Ultra Asia Race” Vietnam

Iulian Rotariu a câștigat si ultima etapă la ultramatatonul „Ultra Asia Race” Vietnam și practic a devenit campion mondial pentru a 3a oară. El a reușit sa își domine adversarii pe tot parcursul celor trei etape. Etapa a III-a, care trebuia sa se desfășoare pe 11 martie, a fost anulata din cauza restricțiilor impuse din cauza coronavirusului.

Urmează ca organizatorii să facă anunțul oficial.

Ultramatatonul Ultra Asia Race Vietnam s-a desfășurat în perioada 09 – 12 martie și a aliniat la start 18 dintre cei mai buni alergători de ultramaraton extrem din lume. Doar 10 au reușit sa termine cursa.

Iulian Rotariu este primul și singurul român care a participat la această cursă, organizată de cei de la Canal Aventure. Concurenții au parcurs 106 km în trei etape.

A fost o cursă autosusţinută, participanții și – au purtat echipamentul şi hrana într-un rucsac.

Și de această dată, Iulian a alergat în scop caritabil, încercând să sprijine în acest mod activitatea Asociaţiei Părinţilor Copiilor cu Autism Botoşani.