FOTO! Festival francofon regional de teatru francez, la Botoșani. Cine sunt câștigătorii!

Sala Casei Tineretului Botoşani a găzduit sâmbătă, 18.05.2019 cea de-a noua ediţie a Festivalului francofon regional de artă teatrală „Parole et théâtre”. Spectacolul a fost organizat de Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani, Liceul de Artă „Ştefan Luchian”, Societatea cultural-artistică „Arlechin” Botoşani şi Asociaţia română a profesorilor de limbă franceză, filiala Botoşani.

El reprezintă o primă etapă a concursului, pentru concurenţii care s-au înscris la participarea directă din cadrul festivalului. Prezentatorii acestei etape a concursului au fost elevii de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”: Ioana-Raluca Colipcă şi Matei-Sebastian Avram.

Juriul a fost format din

  • Preşedinta Juriului, Irina Mititelu, actor Teatrul „Mihai Eminescu” Botoşani
  • Andreea Suceveanu, profesor artă muzicală Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani
  • Diana-Alina Rusu, profesor de franceză Colegiul Naţional „A.T.Laurian” Botoşani
  • Raluca Beldiman, profesor de franceză, Şcoala Gimnazială nr. 17 Botoşani
  • Pierre Salé, asistent lingvistic Colegiul Naţional „A.T.Laurian” Botoşani

Juriul elevilor a fost format din

  • Nechita Bianca-Elena, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani
  • Dănilă Iustina, Liceul de Artă ,,Ștefan Luchian’’ Botoșani
  • Răstoacă Andreea, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani
  • Buruiană Andreea-Denisa, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani
  • Scutariu Andreea-Lăcrămioara, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

Sponsorii acestei ediţii au fost: Societatea franceză 5F, Cofetăria „Casa Dulce” Botoşani, Essenza Botoşani, OVISIM Botoşani, Asociaţia părinţilor Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani.

Concursul pentru participarea directă din cadrul festivalului a fost organizat pe trei secţiuni: teatru, recitare artistică, interpretare vocală. În cadrul acestui maraton artistic au participat 10 trupe de teatru, 16 concurenţi pentru secţiunea recitare artistică, 20 concurenţi pentru secţiunea interpretare vocală. Premiile din cadrul festivalului cu participare directă au fost:

Trofeul Festivalului: Ipate Raoul-Alexis, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoşani

Secţiunea teatru

  • Premii colective

Cel mai bun spectacol liceu: Premiul I: trupa L’espérance, spectacolul Les Noces barbares, Liceul Teoretic „Anghel Saligny” Cernavodă; Premiul II: trupa Les Formidables, spectacolul La maladie de Léandre, Liceul de Artă ,,Ștefan Luchian’’ Botoșani; Premiul III: trupa Les Enthousiastes, spectacolul Ah bon banana, Liceul Pedagogic  „Nicolae Iorga” Botoşani.

Cel mai bun spectacol gimnaziu: Premiul I: trupa Les Re-acteurs, spectacolul Les vieux doudous, Şcoala Gimnazială Nr. 7 Botoşani; Premiul II: trupa Les Francophiles, spectacolul Au pays des cancres, Școala Gimnazială „Grigore Antipa” Botoșani; Premiul III:  trupa Molière, spectacolul Amis pour la vie, Şcoala “Ştefan cel Mare” Botoşani.

Cea mai bună regie (gimnaziu + liceu): Premiul I:  trupa Les Formidables, spectacolul La maladie de Léandre, Liceul Pedagogic  „Nicolae Iorga” Botoşani; Premiul II: trupa Jolie folie, spectacolul Deux pièces en quête du public, Liceul Teoretic “Grigore Antipa” Botoşani; Premiul III: trupa Euphorie, spectacolul Les fiançailles de Sissi, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Gheorghe” Botoşani

  • Premii individuale

Cel mai bun actor în rol principal (liceu): Premiul I: Moţoc Marius, Liceul de Artă „Ştefan Luchian” Botoşani; Premiul II: Vanzariuc Sebastian, Liceul Pedagogic  „Nicolae Iorga” Botoşani; Premiul III: Huţanaşu Robert, Liceul de Artă „Ştefan Luchian” Botoşani.

Cel mai bun actor în rol principal (liceu): Premiul I: Baciu Alexandru, Şcoala „Ştefan cel Mare” Botoşani; Premiul II: Hultu Angel, Şcoala Gimnazială „Grigore Antipa” Botoşani; Premiul III: Popa Alexandru, Şcoala Gimnazială Nr. 7 Botoşani.

Cea mai bună actriţă în rol principal (liceu): Premiul I: Dan Maria, Liceul Teoretic „Anghel Saligny” Cernavodă; Premiul II: Hultoană Mariana, Liceul de Artă „Ştefan Luchian” Botoşani;  Premiul III: Bârlădeanu Ioana, Liceul Pedagogic  „Nicolae Iorga” Botoşani.

Cea mai bună actriţă în rol principal (liceu): Premiul I: Lipovanu Iulia, Şcoala „Ştefan cel Mare” Botoşani; Premiul II: Diaconu Măriuca, Școala Gimnazială „Grigore Antipa” Botoșani;  Premiul III: Ciornei Delia, Şcoala „Ştefan cel Mare” Botoşani.

Secţiunea recitare artistică (liceu): Premiul I: Borcoi Iasmina-Cătălina, Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu” Flămânzi; Premiul II: Gorciac Gabriela, Liceul Teoretic „Grigore Antipa” Botoşani; Premiul III: Guraliuc Fănică-Ilie, Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu” Flămânzi; Menţiune: Mahalu Denis-Andrei, Liceul Teoretic “Grigore Antipa” Botoşani; Menţiune: Soltaniuc Ana-Maria, Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu” Flămânzi.

Secţiunea recitare artistică (gimnaziu): Premiul I: Ciobănaşu Irina, Școala Gimnazială ”Grigore Antipa” Botoșani;  Premiul II: Ciobănaşu Ciprian, Școala Gimnazială ”Grigore Antipa” Botoșani; Premiul III: Diaconu Măriuca, Școala Gimnazială ”Grigore Antipa” Botoșani;  Menţiune: Şoptică Anastasia, Şcoala Gimnazială Nr. 7 Botoşani; Menţiune: Băltuţă Delia-Ştefania, Liceul Tehnologic ”Nicolae Bălcescu” Flămânzi.

Secţiunea interpretare vocală (liceu): Premiul I: Grupul vocal Liceul de Artă ,,Ștefan Luchian’’ Botoșani; Premiul II: Prisacariu Andreea Narcisa, Colegiul Naţional „A.T. Laurian Botoşani; Premiul III: Prodan Emilia, Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu” Flămânzi; Menţiune: Grigoriu Laura Ana-Maria, Colegiul Naţional „Garabet Ibrăileanu” Iaşi; Menţiune: Zbanţ Georgiana, Colegiul Naţional „A.T. Laurian” Botoşani.

Secţiunea interpretare vocală (gimnaziu): Premiul I: Şubran Diana, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoşani; Premiul II: Costiuc Raisa, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoșani; Premiul III: Ciobănaşu Irina, Școala Gimnazială ”Grigore Antipa” Botoșani; Menţiune: Bolohan Daria, Școala Gimnazială ”Grigore Antipa” Botoșani; Menţiune: Băicănescu Ana, Liceul „Ştefan D. Luchian” Ştefăneşti.

Premiile de popularitate (toate secţiunile, gimnaziu + liceu): Ipate Raoul-Alexis, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoşani; Şubran Diana, Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoşani; trupa Les Formidables, spectacolul La maladie de Léandre, Liceul de Artă ,,Ștefan Luchian’’ Botoșani 

Asociaţia Română a Profesorilor Francofoni filiala Botoşani a acordat 20 de premii pentru calitatea limbii franceze.

Pentru organizarea festivalului s-au mobilizat 40 de elevi voluntari. Ei au susţinut concurenţii, au pregătit materialul necesar juriului, au asigurat buna derulare a spectacolului şi au acordat premiile în cadrul festivităţii de premiere a concursului cu participare directă, care a avut loc în Sala Multimedia a Colegiului Naţional „Mihai Eminescu”. La spectacol au participat 4 invitaţi din partea asociaţiei franceze 5F.  Festivalul a creat o emulaţie constructivă în rândul concurenţilor, a coordonatorilor de trupă şi a demonstrat că teatrul şi evoluţia scenică încurajează tinerii să înveţe o limbă străină, iar limba franceză se poate studia cu pasiune şi entuziasm.

 

 


One thought on “FOTO! Festival francofon regional de teatru francez, la Botoșani. Cine sunt câștigătorii!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com