Spitalele vor putea funcţiona numai după ce vor primi aviz din partea unui organism de specialitate. Comisia Naţională de Acreditare a Spitalelor va stabili nişte criterii stricte pe care fiecare unitate sanitară va trebui să le indeplinească pentru a primi acreditarea.
Spitalele care nu se vor supune acestor cerinţe nu vor mai avea dreptul să incheie contracte cu Casa Naţională de Asigurări de Sănătate. In plus, fiecare unitate sanitară va avea obligaţia să ceară comisiei verificarea in vederea obţinerii acreditării de funcţionare. In schimbul evaluărilor şi acreditărilor eliberate, comisia va percepe taxe din care se va autofinanţa. Comisia Naţională de Acreditare a Spitalelor va funcţiona in temeiul Legii privind reforma in domeniul sănătăţii, după ce propunerea de hotărire de guvern privind infiinţarea ei va fi aprobată de premierul Călin Popescu Tăriceanu.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia