La Dorohoi s-a inaugurat, joi, prima creșă realizată de Compania Națională de Investiții (CNI). La eveniment a fost prezent ministrul Dezvoltării, Cseke Attila.
Acesta a efectuat o vizită la Primăria Dorohoi, unde ministrul a purtat discuții cu reprezentanții autorităților locale. A urmat ceremonia de inaugurare a creșei din cartierul ANL, strada 1 Decembrie.
Printre cei prezenți s-au numărat parlamentarii Doina Federovici și Marius Budăi, președintele CJ Botoșani, Valeriu Iftime, și prefectul Raluca Curelariu.
Proiectul a avut o valoare totală de 13.477.996,89 lei şi a fost realizat cu fonduri europene, prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 15 – Educaţie.
Amplasamentul pe care s-a realizat investiția este situat în intravilanul municipiului Dorohoi pe strada 1 Decembrie, nr. 24, în zona Cartierului ANL. Creșa are o capacitate de 7 grupe (70 copii), cu spații de dormit, spații de joacă, vestiare, grupuri sanitare, spațiu pentru luat masa, zonă de primire, cabinet medical, spații verzi și loc de joacă care să răspundă nevoii copiilor. Lucrările au fost realizate în parteneriat cu Compania Naţională de Investiţie.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia