Monument dedicat lui Marius Loghin, scafandrul mort, anul trecut, în misiunea de la Rădăuţi Prut

monument Marius LoghinPlutonierul Marius Loghin, mort, în luna septembrie a anului trecut, în timpul unei operaţiuni de salvare derulate la Rădăuţi Prut, va fi omagiat, luni, cu prilejul Zilei pompierilor. Conducerea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani a construit, în faţa sediului din Botoşani, un monument în memoria eroilor căzuţi în misiune. Numele lui Marius Loghin va fi înscris pe acel monument, care urmează a fi sfinţit luni. La eveniment va lua parte şi mama militarului, întoarsă din Italia special pentru a participa la ceremonie.

Un al doilea monument a fost construit la Detaşamentul de pompieri din Dorohoi, pe el urmând să fie înscris numele subofiţerului Adrian Ciobanu, ucis în timp ce se afla în post, de unul dintre colegii săi. Monumentul din Dorohoi va fi sfinţit marţi.

Concomitent cu ceremonialul militar de aniversare a Zilei pompierilor, dezvelim două monumente, pentru eroii noştri căzuţi în misiune., cu participarea inclusiv a familiei şi sperăm a autorităţilor„, a declarat şeful ISU, colonelul Radu Anton.

Tragedie la ISU: Un scafandru a murit in timpul unei interventii

Doliu la Inspectoratul Judetean pentru Situatii de Urgenta

Plutonierul Marius Loghin, condus pe ultimul drum de zeci de cadre militare si apropiati

Plutonierul Marius Loghin va fi înmormântat, marti, cu onoruri militare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *