Delta Tulcea- FC Botoşani 6-2 (2-1)

sigla fc botosaniFC Botoşani a suferit, sâmbătă, o înfrângere usturătoare la Tulcea, în etapa a XXII-a a Ligii secunde. Formaţia lui Costel Oracă a fost surclasată cu scorul de 6-2 de echipa locală Delta.

Tulcenii au deschis scorul în minutul 19 prin Tobă, majorând avantajul în minutul 42 prin Câjă. Ulterior, Matei transformă un penalty diminuând, în minutul 44, scorul la 2-1.

După pauză, Botoşaniul mai primeşte, în minutul 50, o lovitură de la 11 metri şi egalează prin acelaşi Matei.

Echilibrul se rupe în minutul 56, când Florea transformă şi el un penalty în careu, în urma căruia Vaşvari a primit cartonaş roşu pentru fault. În minutul 62 Florea mai înscrie o dată, pentru 4-2, iar în 68 Henry măreşte avantajul. În minutele de prelungiri ale meciului Bogda Oprea stabileşte scorul final de 6-2.

Înfrângerea diminuează consistent şansele de promovare ale formaţiei botoşănene, care se afla în competiţie directă cu tulcenii. Delta Tulcea rămâne pe locul doi cu 40 de puncte, iar Botoşaniul stă pe cinci cu doar 33 de puncte.