FC Botoşani- FC Neftekhimik Nizhnekamsk 1-0

fc Botosani- neftekhimik nizhnekamskElevii lui Costel Oracă au învins, miercuri seară, la limită, scor 1-0 (0-0), formaţia din a doua divizie rusă, FC Neftekhimik Nizhnekamsk, informează site-ul oficial al clubului. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 83 de Jozsef Lorincz după un corner executat de Valeriu Bordeanu. Scorul la finalul întâlinirii ar fi trebuit să fie 2 – 0, însă golul lui Matei din minutul 45 a fost anulat eronat pe motiv de off-side.

Din punct de vedere defensiv stăm bine, nu am avut decât o singură ezitare, însă adversarii ne-au ajutat, în sensul că au ratat din doi metri. Sunt bucuros că am obţinut primul succes însă adevărul e că mai avem mult de muncă în plan ofensiv. Sunt convins că va veni şi rândul mijlocaşilor şi a atacanţilor să înscrie”, a declarat Cornel Şfaiţer, preşedintele executiv al FC Botoşani.

Costel Oracă i- a trimis în teren un „11” pe: V. Curileac (min.60 A. Bordeanu)- D. Bălan (min. 46 A. Patache), C. Dinu, A. Poverlovici (min. 60 J. Lorincz), Fl. Acsinte- L. Matiş (min. 60 D. Vintilă), G. Vaşvari, D. Todoran (min. 80 Stancoschi), C. Stanciu (min.46 V. Bordeanu)- B. Ghiceanu (min. 60 Fl. Chişu), T. Homneac (min.46 M. Matei).