Ministrul educaţiei şi cercetării, Mihail Hărdău, i-a avertizat pe inspectorii şcolari generali, intr-o intilnire desfăşurată la sediul MEdC, că işi vor pierde posturile dacă nu vor reprezenta interesele invăţămintului şi nu vor aplica principiile educaţionale, se arata intr-un comunicat de presa.
"Trebuie să vă hotăriţi dacă aparţineţi acestui sistem. Cine nu ştie ce are de făcut şi ce trebuie să facă, pleacă şi ii va lăsa pe alţii sa facă treabă", a spus Mihail Hărdău. Ministrul le-a mai cerut inspectorilor şcolari generali să manifeste o atenţie deosebită şi consecvenţă in elaborarea rapoartelor trimise Ministerului Educaţiei şi Cercetării, in special a celor statistice, deoarece datele sunt de fiecare dată diferite. "Nu există seriozitate in colectarea datelor şi in respectarea termenelor fixate de minister. Prin urmare, cine solicită fonduri pentru finanţare şi furnizează date false va suporta consecinţele. Banii urmează elevul şi nu veţi primi niciun leu dacă greşiţi", a mai afirmat ministrul educaţiei. In cadrul aceleiaşi intilniri, ministrul le-a cerut şefilor de inspectorate judeţene să-şi fundamenteze realist solicitările de repartizare a microbuzelor pentru transportul şcolar şi să reziste posibilelor influenţe in ierarhizarea acestora. De asemnea, ministrul le-a reamintit celor prezenţi să soluţioneze in interiorul legii problema incadrării pensionarilor in sistemul de invăţămint ("faceţi loc tinerilor şi concurenţei adevărate in şcoli", a spus ministrul Mihail Hărdău), a situaţiei din invăţămintul preşcolar, a transferurilor elevilor şi a recorectării tezelor de la examenul naţional de Bacalaureat.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia