VIDEO Canicula a umplut „Marea Nordului”. Mii de oameni au luat cu asalt plaja de la Stânca-Costești

30 iunie 2026

Zilele de foc  au adus o mulțime de persoane la „Marea Nordului” din județul Botoșani. Oameni din Botoșani, Bacău, Vaslui, Iași și Suceava au mers să se răcorească la plaja amenajată la Stânca Costești. Acest punct estival a oferit o alternativă viabilă și mult mai accesibilă pentru cei care nu pot ajunge pe litoralul românesc.

Așa că mii de oameni au invadat, în aceste zile, plaja pentru a se proteja de disconfortul termic accentuat. Cei mai fericiți au fost copiii, care însoțiți de părinți s-au bălăcit în apă.

Nisipul fin și dimensiunile impresionante ale luciului de apă au oferit vizitatorilor o experiență similară unui concediu la mare, dar cu o distanță redusă și costuri minime.

Lacul de la Stânca-Costești, cel supranumit „Marea Nordului”, se află la o distanță de 70 de kilometri de municipiul Botoșani. Aici se ajunge pe drumul național care leagă Botoșaniul de orașul Ștefănești. Accesul la plaje se face tot pe drumul național, la ieșirea din Ștefănești, către punctul vamal de la Stânca, virând pe un drum de țară, către stânga.

 

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia