Lucrările de renovare energetică și modernizare de la Colegiul Național Mihai Eminescu din Botoșani au fost finalizate oficial, o dată cu recepția finală. Compania de construcții Sud-Est Construct SRL Botoșani, administrată de George Turcu, a predat liceul Primăriei, care este beneficiarul investiției.
Recepția finală a fost făcută în prezența reprezentanților Inspectoratului de Stat în Construcții și a Inspectoratului pentru Situații de Urgență.
Aceasta este cea de-a doua unitate de învățământ din municipiul Botoșani inclusă în programul de eficientizare energetică care se finalizează. Prima a fost Școala gimnazială 8.
„Mă bucur că am finalizat reabilitarea unei instituții de învățământ de prestigiu din municipiu utilizând toți banii europeni disponibili. Chiar dacă a fost un demers dificil, cu sumele de la bugetul local pentru aspectele neprevazute și cofinantare, investiția făcută acum va fi în folosul generațiilor viitoare. Le mulțumesc în primul rând, colegilor mei care au atras aceste sume, și celor care au implementat proiectul. Îmi doresc să reabilitam toate școlile din orașul nostru și suntem pe drumul cel mai. Mai sunt doar câteva care nu au finanțare pentru reabilitare astăzi. Dar sunt perspective bune”, susține primarul Cosmin Andrei.
Proiectul a fost finanțat prin PNRR și a vizat îmbunătățirea eficienței energetice a unității de învățământ.
Valoarea totală a lucrărilor a fost de 31.320.582 lei.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia