Pe fondul atenționărilor de caniculă, emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), Primăria Municipiului Botoșani va asigura puncte de sprijin destinate cetățenilor. Începând de vineri, cu implicarea Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU), acestea vor fi amplasate la:
Punctele de sprijin vor fi dotate cu truse medicale de prim ajutor, tensiometre, defibrilatoare și apă iar asistența medicală va fi asigurată de către voluntari SVSU și cursanți ai Centrului de Studii „Ștefan cel Mare”.
Joi, până la ora 21:00, și în cursul zilei de mâine, în intervalul orar 12:00 – 21:00, județul Botoșani se află sub incidența unei atenționări meteorologice Cod Galben, fenomenele vizate fiind val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic.
„Adresăm un apel cetățenilor municipiului Botoșani să țină cont de recomandările cadrelor medicale și colegilor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) în această perioadă caniculară și să apeleze cu încredere la punctele de sprijin înființate la nivelul orașului, în cazul în care consideră că este necesar”, susțin reprezentanții Primăriei Botoșani.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia