Noi victorii pentru Iulian Rotariu chiar de ziua sa. Botoșăneanul aleargă la un nou ultra-maraton și a terminat pe primul loc în primele două zile

17 iunie 2026

O nouă victorie pentru Iulian Rotariu, multiplu câștigător al celor mai puternice curse de alergare în condiții extreme din lume. Botoșăneanul a alergă la un nou ultra-maraton și a terminat, chiar de ziua sa, marți, 16 iunie, pe primul loc primele două zile de concurs.

Iulian Rotariu participă, începând de luni, la ultra-maratonul din Mongolia. El aleargă, alături de alți 38 de sportivi din 19 țări, la întrecerea din Deșertul Gobi.

Campionul botoșănean a terminat zilele de luni și marți pe prima poziție.

Luni, el s-a impus pe traseul Monastery - Ongii Khild river, de 38 de kilometri, în 3 ore, 27 de minute și 50 de secunde, fiind urmat de danezul Frank Johansen, care a scos un timp de 3h 31’ 14.

Marți, Iulian Rotariu a alergat între Ongii Khild river și Observatory, pe un traseu dificil de 47 de kilometri, terminând pe primul loc alături de danezul Frank Johansen. Ambii au scos un timp de 4h49’07. Stire copiata de pe BotosaniNews.ro

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia