Spitalul Județean „Mavromati” și Spitalul Municipal Dorohoi se confruntă cu o criză severă de personal, deși au respectat toate procedurile legale pentru suplimentarea posturilor. Senatorul Doina Fedrovici a semnalat direct de la tribuna Senatului că memorandumurile transmise Executivului sunt ignorate de luni de zile, iar această pasivitate administrativă afectează în mod direct siguranța pacienților.
Potrivit senatoarei, Spitalul Județean „Mavromati” are nevoie de 51 de medici și peste 600 de asistenți și îngrijitori. Secții întregi lucrează la jumătate din personalul normat. La Dorohoi, un val de pensionări amenință să lase fără oameni secții vitale - de la ATI la Chirurgie și Pediatrie, anunță Federovici.
„Înțeleg nevoia de disciplină bugetară. Dar un post de medic în ATI nu este același lucru cu un post de consilier într-o instituție supradimensionată. Economia făcută prin blocarea angajărilor în spitale nu este o economie reală, ci este o datorie transferată pacientului, cu o dobândă uneori tragică. Cadrul legal pentru deblocare există - OUG nr. 84/2025 prevede explicit acest lucru. Instrumentul a fost creat, dar nu este folosit. Am cerut explicații și termene concrete de la ministrul Sănătății și de la premierul demis, Ilie Bolojan”, a precizat Doina Federovici.
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia