FOTO Fosta profesoară din Botoșani, cu mâini de aur. Pentru o singură ie lucrează sute de ore

25 aprilie 2026

La 77 de ani, fosta profesoară Maria Zoițanu este un adevărat păstrător al istoriei, al tradiției. Din mâinile sale ies lucruri minunate, la care nicio cusătură nu este la întâmplare. Pune suflet în tot ceea ce face și transformă o bucată de material simplu într-o ie românească autentică, cum rar se mai vede astăzi. Puțini sunt cei care apreciază creațiile tradiționale. De multe ori, de la târg, împachetează cămășile cusute cu atâta migală și le duce acasă.

Sunt perioade când se caută, dar de multe ori venim cu ele acasă înapoi. Le împachetăm și le păstrăm pentru o următoare prezentare, la un alt târg. Ceea ce facem noi, mie nu mi se pare greu, dar este migălos, trebuie numărate firele, asortate culorile, trebuie făcut să fie totul simetric, să nu se vadă că nu e lucrat la mașină”, spune Maria Zoițanu.

În ultimii ani, inclusiv scena folclorică a fost inundată de costume de serie, executate industrial, pe care mulți artiști le aleg pentru a economisi timp sau bani. Totuși, Maria Zoițanu observă o revenire la valorile autentice, impusă chiar de exigențele specialiștilor din juriile de specialitate.

„Văd că acum la cei care visează să fie artiști, la concursurile unde trebuie să reprezinte zona, li se cere să fie lucrat manual. Cei care sunt în juriu analizează cu foarte mare atenție felul lucrăturii, dacă e lucrat de mână și dacă se potrivește zonei de unde vine artistul”, spune botoșăneanca.

Deși trăim în epoca vitezei, Maria Zoițanu refuză să scurteze drumul către perfecțiune. O singură ie românească îi ocupă două luni de viață, cu o medie de 10 ore de muncă în fiecare zi. Este un efort colosal pe care piața modernă nu îl răsplătește întotdeauna. Pe Maria Zoițanu o găsiți în acest weekend la Târgul Meșterilor Populari de pe Pietonalul Unirii.

 

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia