Un nou Cod galben valabil pentru mai multe judeţe, printre care şi Botoşani, intră în vigoare duminică la ora 10.00. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) avertizează că în intervalul 18 ianuarie, ora 10:00- 18 ianuarie, ora 20:00, se vor înregistra, din nou, temperaturi deosebit de scăzute și ger.
„Gerul va persista în nordul și estul Moldovei, precum și în estul Transilvaniei unde maximele vor fi în general de -12…-10 grade, iar în restul Moldovei, în sudul și centrul Transilvaniei, precum și în Dobrogea, Muntenia și Oltenia se vor înregistra temperaturi deosebit de scăzute (în medie, cu 7…9 grade mai mici decât cele normale datei), cu valori ce se vor încadra între -9 și -5 grade„, transmite ANM.
Duminică dimineaţă, la ora 8.00, se înregistrau -12,9 grade Celsius, în timp ce la Darabani erau -16,4 grade, iar la Stânca (Ştefăneşti) -13,8 grade.































