Premierul Ilie Bolojan anunță că problema pensiilor speciale va fi abordată în „pachetul doi sau trei” al măsurilor fiscale pentru reducere deficitului bugetar. El spune că România este „singura țară din lume” unde judecătorii se pensionează la 48 de ani.
În prezent, un magistrat român poate ieși din activitate la 48 de ani, după doar două decenii de muncă efectivă, beneficiind ulterior de o pensie care poate depăși 5.000 de euro lunar. Această sumă este de aproximativ nouă ori mai mare decât pensia medie în România, într-un context în care majoritatea populației se pensionează la 65 de ani, după un stagiu complet de cotizare de cel puțin 35 de ani.
Pe fondul presiunilor interne și externe, dar și ca parte a angajamentelor asumate în fața Comisiei Europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Guvernul a anunțat că reforma sistemului de pensii speciale este inevitabilă și urgentă. Se are în vedere stabilirea unei vârste minime realiste de pensionare, care să reflecte atât experiența profesională acumulată, cât și nevoia sistemului de a menține în activitate personal calificat.
„Cel mai târziu în pachetul doi sau trei, vom ataca și problema pensiilor speciale, pentru că nu doar că este un jalon, deci o obligație în raport cu Comisia Europeană și cu finanțările pe care le primim, și este pur și simplu o necesitate socială. Acesta este un lucru care nu mai poate continua și ideea că această măsură se aplică până în 2060 și ceva nu stă în picioare, pentru că pur și simplu nu este doar un aspect de nedreptate, nu este doar un aspect care afectează calitatea actului de justiție, pentru că atunci când un om este la maturitatea profesională, îl trimit la pensie”, a transmis, la Știrile Pro Tv, Bolojan.
Cea mai mare pensie specială obținută la Botoșani. Topul pensionarilor din județ cu venituri de invidiat
Foștii magistrați din județul Botoșani obțin pensii uriașe de la stat. Cea mai mare pensie specială plătită de stat în județul Botoșani se ridică la nu mai puțin de 43.680 lei. Este vorba despre un bărbat care și-a încheiat cariera în magistratură.
Pe locul al doilea se află o femeie, care se poate lăuda cu o pensie de 39.524 lei. Pe locul al treilea în topul celor mai mari pensii speciale din județ se află tot o femeie, cu un venit de la stat de 37.012 lei, potrivit datelor oferite de Casa Județeană de Pensii (CJP) Botoșani, pentru Botosaninews.ro. Pe locurile patru și cinci se află doi bărbați care au avut o carieră în magistratură, iar acum încasează pensii de 32.651 lei, respectiv 32.329 lei.
La nivelul CJP Botosani, în luna mai 2025, erau înregistrați 83.447 beneficiari de pensie, din care 76,091 pensionari de stat și 7,356 pensionari agricultori.