FC Botoșani, victorie în prelungiri cu CS Mioveni în barajul pentru rămânerea în Superligă. Urmează returul

FC Botoșani a obținut o victorie în prelungiri cu CS Mioveni în barajul pentru rămânerea în Superligă. Echipa lui Bogdan Antone a reușit să învingă cu 1-0 (0-0), pe teren propriu, în partida de vineri seară contra formației CS Mioveni. Deși a avut mai multă posesie, gruparea botoșăneană nu a reușit să își creeze prea multe ocazii de poartă, însă a reușit să se impună grație golului marcat de Aldair în minutul 90+ 3, printr-un șut plasat din afara careului.

Oaspeții au avut un gol anulat pentru off-side în minutele de prelungiri ale primei reprize.

Partida retur se va juca la Mioveni peste o săptămână, atunci când FC Botoșani va avea neapărat nevoie să nu piardă pentru a se menține în Superligă.

Echipele de start:

FC Botoșani: Kukic – Benzar, I. Filip, Miron, Țigănașu – David, Dican, Caputa – E. Florescu, Kaprof, Mailat. Rezerve: Ducan, Petro, Camara, Șeroni, Mouaddib, Lopez, Ofosu, Fulop. Antr. Bogdan Andone

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Trașcu, R. Garutti, Cr. Ignat, Burnea, Șerbănică (cpt.) – Cărăruș, A. Panait – Blănaru, Al. Cr. Stan, Guțea. Rezerve: Val. Sima – Gogor, Mih. Costea, Massaro, A. Șerban, D. Toma, Căprescu, I. Șerban, Bolohan. Antr. Constantin Schumacher

Arbitru: Horațiu Feșnic