![](https://i0.wp.com/www.botosaninews.ro/wp-content/uploads/2023/10/butoi-cu-apa-de-ploaie.jpg?resize=300%2C201&ssl=1)
Un copil de un an și zece luni dintr-o familie din județul Suceava a căzut într-un butoi cu apă, chiar în zi de Paște. Nenorocirea a avut loc în comuna Stroiești.
Copilul s-a născut dintr-o relație de concubinaj, dar părinții s-au despărțit, iar el a rămas în grija mamei. Ulterior, femeia și-a găsit pe altcineva și s-a mutat, iar copilașul a rămas în grija bunicilor.
În ziua cu pricina, copilul se juca în curte, iar la un moment dat, s-a deplasat la butoiul în care era strânsă apa de ploaie până la jumătatea acestuia, s-a urcat pe o găleată răsturnată și a căzut în butoiul cu apă, fiind scos imediat de către bunicul său.
La fața locului s-a deplasat un echipaj de ambulanță, minorul fiind conștient, a fost preluat și transportat la UPU Suceava, cu diagnosticul preliminar hipotermie ușoară. Polițiștii au demarat o anchetă în acest caz.