FC Botoșani, victorie grea pe terenul Petrolului. Cum arată clasamentul după acest joc!

FC Botoșani a învins cu scorul de 2-1 (1-1), pe Petrolul Ploiești, într-un meci contând pentru etapa a șaptea a Superligii.

Miron a deschis scorul pe Stadionul Ilie Oană în minutul 5, însă în minutul 12 petroliștii egalează prin Irobiso.

Golul victoriei a fost adus de Sadiku, în minutul 87.

În minutul 66, în careul botoșănean are loc un contact între Musi și Țigănașu, iar după vizionarea fazei în cabina VAR a fost acordat penalty pentru Petrolul, însă Hanca a ratat.

Echipele de start

Petrolul Ploiești: Zima – Hanca, Papp, Meijers, Țicu – Seto, Jyry – Musi, Jair, Grozav – Irobiso. Rezerve: Eșanu (GK), Dumitriu, Garutti, Huja, Radu, Paraschiv, Dumitrache, Isfan, Bratu, Răducan, Berisha, Bucur. Antrenor: Laszlo Balint

FC Botoșani: Kukic – Petro, Sadiku, Miron, Țigănașu – Mitrov, Dican, Ferreira – Florescu, Kaprof, Ofosu. Rezerve: Ducan (GK), Adams, Șeroni, Gligor, David, Filip, Fulop, Mouaddib, Mailat, Lopez, Margiotta, Creț. Antrenor: Bogdan Andone

Arbitru: Florin Andrei