![](https://i0.wp.com/www.botosaninews.ro/wp-content/uploads/2021/03/femeie-lovita-de-barbat-stiri-botosani.jpg?resize=300%2C206&ssl=1)
Un botoșănean a fost scos cu poliția din casă, după ce și-a agresat soția. La data de 14 aprilie 2024, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au emis ordin de protecție provizoriu față de un bărbat, de 47 de ani, din comuna Cristești, pentru faptul că a avut un comportament agresiv față de soția sa, informează printr-un comunicat Inspectoratul de Poliție Județean.
Ordinul de protecție a fost emis pe o perioadă de 5 zile, iar bărbatul a fost evacuat din locuință, având totodată obligația de a păstra o distanță de minim 200 de metri față de familia sa. În situația în care nu sunt respectate aceste obligații, se vor demara cercetări pentru infracțiunea de încălcare a ordinului de protecție, iar față de bărbat poate fi dispusă o măsură privativă de libertate.
Botoşăneanul este cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de violență în familie-lovire sau alte violențe.
Vremea se schimbă radical în țara noastră: „Temperaturile nu vor mai depăși 10…15 grade”