Victorie uriașă pentru FC Botoșani în meciul cu FCU Craiova. Cum arată clasamentul după acest succes!

FC Botoșani a învins, duminică, cu scorul de 4-1 (0-1) pe FCU 1948 Craiova, într-un meci contând pentru etapa a patra a play-out-ului Superligii. Băluță a deschis scorul în minutul 21, prin Băluță, iar Lopez a egalat în minutul 58 dintr-un penalty acordat de centralul Iulian Călin după consultarea VAR.

FC Botoșani a trecut în avantaj în minutul 75 grație golului marcat de Mailat, care a înscris pentru prima dată după revenirea după accidentarea gravă care l-a ținut de teren mai bine de jumătate de an.

În minutul 78, Lopez mărește avantajul, după un gol din foarfecă, în urma unei bare a lui Mailat, iar în prelungiri, în minutul 90+1 Florescu a stabilit scorul final.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat două locuri în clasament, iar etapa viitoare va juca la Hermannstadt.

Echipele de start

FC Botoșani: Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – G. David, Dican, I. Filip – Mouaddib, E. Lopez, Ofosu. RezerveKukic, Petro, E. Florescu, L. Fulop, Mailat, Aldair, Gligor, Șeroni, Adams, Kaprof, Mitrov, Margiotta. Antrenor:Bogdan Andone

FCU Craiova: Gurău – Compagnucci, Lacroix, Lekiatas, Padula – D. Albu, V. Pop – Baeten, Chițu, Sidibe – Blănuță. Rezerve: R. Popa, Kvakic, Mascarenhas, R. Negru, V. Achim, Blidar, M. Ilie, Bahassa, Ibrahim. Antrenor:Eugen Trică