Sportiva din Botoșani care a adus aurul pentru România la Europenele de Haltere. A obținut al șaselea titlu continental!

Botoșăneanca Loredana Toma a obținut aurul în a cincea zi de concurs la Europenele de Haltere din Bulgaria. Toma câstiga si cel de-al saselea titlu continental.

Sportiva noastra si-a incheiat participarea la Europenele de Calificare Olimpica de la Sofia cu doua medalii de aur, la total, cu 241 Kg si la stilul smuls, cu 114 Kg, in limitele categoriei 71 Kg. La aruncat, Loredana a terminat pe locul 4, cu 127 Kg, dupa ce a ratat doua incercari la 131 Kg.

Loredana Toma una dintre cele mai titrate halterofile din Europa şi a fost pusă şi pe afişul competiţiei. Tânăra de 29 de ani este cetățean de onoare al comunei Pomârla.