S-a întâmplat minunea! FC Botoșani la prima victorie în Superligă, în acest sezon. A învins în deplasare Oțelul

FC Botoșani a obținut, vineri seară, prima victorie din acest sezon al Superligii. Echipa botoșăneană a învins cu scorul de 2-0 (0-0), în deplasare, pe Oțelul Galați, în etapa a 21-a primei ligi. Ambele goluri ale botoșănenilor au fost marcate de Florescu, în minutele 66 și 90+1.

Gălățenii au jucat din minutul 64 fără un om, după eliminarea lui Rus. În acest meci a fost consemnată și revenirea la Botoșani a lui Lorand Fulop.

În ciuda victoriei, Botoșaniul continuă să ocupe ultimul loc în clasament, cu doar 12 puncte în 21 de meciuri. Pe penultimul loc se află Dinamo cu 13 puncte, iar pe cele două locuri de baraj se regăsesc FC Voluntari și Poli Iași, cu 24 și, respectiv, 23 de puncte. Vezi clasamentul de mai jos!

Echipele de start:

Oţelul: Dur-Bozoancă – Adăscăliţei, Yabre, Cisse, Zhelev – Teles, Zivulic, Jardan – Frederic, Pop, Tănasă: Rezerve: Ursu, Bodişteanu, Cîrjan, Fatai, Ghiocel, Latouchent, Lopez, Neagu, Rus. Antrenor: Dorinel Munteanu

FC Botoşani: Ducan – Petro, Sadiku, Şeroni, Ţigănaşu – David, Dican, Florescu – Dragu, Ilicic, Friday. Rezerve: Ureche, Cărăuşu, Casap, Cioiu, Creţ, Dragomir, Drole, L. Fulop. Antrenor: Mihai Ciobanu

Arbitru: Dumitrache Bogdan