FC Botoșani, umilită de Sepsi OSK. Echipa lui Dan Alexa suferă o nouă înfrângere

FC Botoșani a suferit, luni seară, o înfrângere cu 5-2 (1-1) cu Sepsi OSK într-un meci din etapa a 13-a a Superligii disputat pe stadionul din Sfântul Gheorghe.

Gazdele au preluat conducerea după ce Romeo Benzar a înscris în propria poartă în minutul 15. Botoșaniul a reușit să egaleze în minutul 25 prin Gabriel David, după o pasă de la același Romeo Benzar.

În minutul 38, Alimi a transformat un penalty, după un henț al lui Florescu, iar în minutul 41 echipa lui Dan Alexa a egalat tot din penalty prin Florescu.

Imediat după pauză, în minutul 47, Aganovic înscrie pentru 3-2, ducând echipa din Sfântu Gheorghe din nou în avantaj. Gazdele au continuat ofensiva iar în minutul 66 au înscris al patrulea gol prin Alimi, după care în minutul 85 Ion Gheorghe a marcat al cincilea gol pentru Sepsi.

Scor final: Sepsi OSK -FC Botoșani: 5-2

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Oroian, Kecskes, Ninaj, Fl. Ștefan – Alimi, J. Rodriguez- Ștefănescu, C. Matei, Damașcan, Debeljuh. Rezerve: D. Moldovan, D. Ciobotariu Aganovic,, Rența, Kallaku, Gheorghe, R. Varga, Kocsis, Safranko.Antr: Liviu Ciobotariu

FC Botoșani: Ducan – R. Benzar, Șeroni, Mutombo, Țigănașu – G. David, Petro, E. Florescu – Mouaddib, Ilicic, Pinson. Rezerve: A. Ureche, Adams, Dragu, Creț, Casap, Cioiu, Zabou, Gligot, Drole. Antr: Dan Alexa