FC Botoșani rămâne fără victorie în Superligă. Echipa lui Dan Alexa a făcut egal acasă cu UTA

FC Botoșani rămâne fără victorie în această ediție a Superligii și, totodată, fără victorie cu Dan Alexa pe banca tehnică. Echipa din Botoșani a terminat la egalitate, pe Stadionul Municipal, scor 2-2 (1-0), cu UTA, într-un meci din etapa a 10-a primei divizii.

Eduard Florescu a deschis scorul în minutul 30 din penalty, după un henț acordat de centrul partidei în urma consultării VAR.

Arădenii au egalat în minutul 48 prin Carp, însă formația lui Dan Alexa a trecut din nou în avantaj în minutul 52, grație unui gol marcat de croatul Ilicic. Cooper a reușit egalarea în minutul 90+7.

În minutul 82, Carp a fost eliminat, după ce a primit un cartonaș roșu, în urma unui gest nefiresc. Acesta l-a lovit cu șutul în fund pe Zabou, care era căzut, după ce fusese faultat.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani rămâne pe ultima poziție a clasamentului Superligii, cu doar șase puncte în zece meciuri.

Etapa următoare, FC Botoșani va juca în deplasare la CS Universitatea Craiova.

FC Botoșani: Ducan – R. Benzar, Pius, Șeroni, R. Creț – Adams, Ed. Florescu, Dican, Pinson – N’Goma, Ilicic. Rezerve. Ureche – Mutombo, Țigănașu, E. David, Olinga, Cărăușu, Cioiu, Zabou, Mouaddib. Antr. Dan Alexa

UTA: Fl. Iacob – Diogo Rodrigues, Stolnik, Benga, Abeid – Micovschi, Marku, Dumitrașcu, P. Mihai – Fabry – Vucenovic. Rezerve: Kucher – Carp, Freitas, R. Stanciu, Stahl, Holst, R. Pop, Iurasciuc, Cooper. Antr. Mircea Rednic

Arbitru: Vlad Baban

Panică pe Municipal! Partida dintre FC Botoșani și UTA, oprită din cauza unui spectator căruia i s-a făcut rău