FC Botoșani a învins Dacia Mioveni în Cupa României. Este prima victorie într-un meci oficial în noul sezon

FOTO Prosport

FC Botoșani a învins, miercuri, în deplasare pe Dacia Mioveni, în play-off-ul Cupei României. Echipa botoșăneană s-a impus cu scorul de 2-0 (0-0), grație golurilor marcate de Drole, în minutul 84 și Cioiu în minutul 87, calificându-se în grupele Cupei României.

Aceasta este prima victorie într-un meci oficial în noul sezon fotbalistic, în condițiile în care în campionat Botoșaniul are doar trei egaluri în șapte partide.

În play-off participă cele 24 de echipe care au trecut de turul 3 al Cupei plus opt echipe din prima ligă, cele de la locul 9 în jos în ultimul sezon de campionat. Cele 16 echipe câștigătoare în play-off vor avansa în faza grupelor, unde li se vor alătura primele opt clasate din precedentul sezon al SuperLigii, adică Farul, FCSB, CFR Cluj, CSU Craiova, Rapid, Sepsi, FCU Craiova și Petrolul.

Echipe de start:

CS Mioveni: Croitoru – Trascu, Dandea, Ignat, Văsălie, Cărărus, Șerbănică, Tincău, Pleșa, Căprescu, Cosereanu
Rezerve: Sima, Gomes, Toma, Gutea, Massaro, Iordache, Duțan, Costea, Bolohan

FC Botoșani: Ureche – Adams, Pius, Seroni, Dican, Mouaddin, Dragomir, N’Goma, Zabou, Florescu, Drole
Rezerve: Ducan, Tiganasu, Pinson, Carausu, David, Cret, Cioiu, Tweh, Gligor

Un cunoscut om de afaceri din Botoșani, condamnat într-un dosar penal privind dezmembrarea unei mașini închiriate