FC Botoșani a obținut doar un egal pe teren propriu contra ultimei clasate. Formația lui Flavius Stoican a terminat cu scorul de 1-1 (1-0) contra Dacia Mioveni, într-un meci din etapa a 30-a a campionatului (ultima a sezonului regulat).

Primul gol al meciului de pe Stadionul Municipal a fost marcat de Mutombo în minutul 12, iar Dacia Mioveni a egalat în minutul 88 de Bogdan Rusu, din penalty.

FC Botoșani: E. Pap – Petro, Sadiku, Mutombo, A. Dragu – A. Ivanov, Zabou, Dican – Cioiu, Camara, Mailat. Au mai jucat:  Patache, Șeroni, E. Florescu, M. Roman I. Antr. Flavius Stoican

CS Mioveni: Greab – Sno, Garutti, Scarlatache, Burnea – Lixandru, Panait, V. Pop – Carnat, B. Rusu, Diallo. Au mai jucat:: Rădescu, Buziuc, Balaur, B. Krasniqi. Antr. Nicolae Dică

Arbitru: Andrei Chivulete

Clasament

Pozitia Echipa Meciuri Victorii Egaluri Infrangeri Golaveraj Puncte Adevar
1 Farul Constanta 29 18 7 4 52-27 (25) 61 (31) (+19)
2 CFR Cluj 29 19 3 7 50-28 (22) 60 (30) (+18)
3 FCSB 29 16 6 7 50-35 (15) 54 (27) (+12)
4 Rapid Bucuresti 29 15 7 7 39-24 (15) 52 (26) (+7)
5 CS Universitatea Craiova 29 15 6 8 35-26 (9) 51 (26) (+9)
6 Sepsi OSK 29 11 9 9 46-29 (17) 42 (21) (-3)
Playout
7 FC U Craiova 1948 29 11 7 11 34-31 (3) 40 (20) (-5)
8 Universitatea Cluj 29 8 10 11 25-33 (-8) 34 (17) (-11)
9 FC Voluntari 29 8 9 12 27-31 (-4) 33 (17) (-12)
10 Petrolul Ploiesti 29 10 3 16 27-44 (-17) 33 (17) (-12)
11 FC Botosani 30 7 11 12 29-44 (-15) 32 (16) (-13)
12 Chindia Targoviste 29 7 10 12 31-41 (-10) 31 (16) (-11)
13 FC Hermannstadt 29 10 8 11 29-29 (0) 29 (15) (-4)
14 UTA Arad 29 6 9 14 28-39 (-11) 27 (14) (-18)
15 FC Arges 29 6 9 14 21-40 (-19) 27 (14) (-15)
16 CS Mioveni 30 4 10 16 23-45 (-22) 22 (11) (-23)

One thought on “FC Botoșani, egal acasă cu ultima clasată. A fost egalată cu două minute înainte de final