FC Botoșani, victorie la scor cu Petrolul. Era 2-0 în minutul 4

FC Botoșani a învins, luni, cu scorul de 5-0 (3-0), pe Petrolul Ploiești într-un meci din etapa a 24 a Superligii disputat pe Stadionul Municipal din Botoșani. Echipa lui Flavius Stoican a deschis scorul în minutul 1 prin Mailat, iar în minutul 4 era deja 2-0, grație golului înscris de Mihai Roman II. În minutul 25 Dragu a majorat avantajul botoșănenilor la 3-0, iar în minutul 69 Mailat a dus scorul la 4-0.  Șeroni a stabilit scorul final 5-0, după un penalty în minutul 8 de prelungiri al jocului.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat până pe poziția a șaptea în clasament, depășind-o pe Petrolul, ambele având 30 de puncte, însă Botoșaniul are un golaveraj mai bun. Cele două formații au cu trei puncte mai puțin decât Sepsi, ocupanta ultimului loc din play-off.

FC Botoșani: Pap – Patache, Mutomboo, Șeroni, Mboko – Florescu, Dican, Zabou – Dragu, M. Roman II, Mailat. Au mai jucat:  Dragomir, Sadiku,  Pinson, M.Roman I, Golofca, Cărăușu. Antr. Flavius Stoican

Petrolul: Leitner – Borța, Meijers, Mathaus, Țicu – Dumitriu, Purtic – R. Moldoveanu, Budescu, Grozav – Irobiso. Au mai jucat: Tucaliuc, Seto, Doua, Bratu. Antr. Nicolae Constantin