FC Botoșani, prima victorie în Cupa României. Competiția are, din acest sezon, un nou format

FC Botoșani a învins, miercuri, cu scorul de 1-0 (0-0) pe Gloria Buzău, în prima etapă a Cupei României, competiție care, din acest sezon, se desfășoară într-un nou format. Singurul gol al meciului a fost marcat de Mailat, în minutul 52, care a transformat un penalty, după un fault în suprafața de pedeapsă.

Din Grupa B, mai fac parte FCSB, CS Mioveni, UTA și Oțelul Galați, însă, conform regulamentului competiției, gruparea locală nu-și va măsura forțele cu toți adversarii, deși clasamentul final se va face între toate cele șase echipe. Pe lângă duelul cu Gloria, FC Botoșani va mai juca cu CS Mioveni în deplasare și FCSB pe „Municipal”. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală, câștigătoarele grupelor urmând a avea în această fază avantajul terenului propriu.

Echipele de start:

Gloria Buzău: Boison – Oteliţă, Wiktorski, Marku, Sălceanu, Honciu, Gaitan, V. Munteanu, S. Eduardo, A. Blejdea, Boiciuc. Au mai jucat: Albert Popa – Dinko Trebotic, Cristian Ciobanu, Valentin Alexandru, Răzvan Matiş, Ariel Lopez, Dorin Burlacu, Dragoş Lazăr, Rareş Uţiu. Antr. Adrian Mihalcea

FC Botoșani: Ureche – Sno, Boli, Șeroni, Țigănașu – Perianu, Shahaf, Mussis – Petkovski, Camara, Mailat. Au mai jucat: Pap, Dican, Patache, Dragu, Zabou, Roman II, Pinson, Ivanov, Sadiku. Antr. Mihai Teja