Un botoșănean a ieșit pe primul loc la Maratonul București. 15.000 de alergători au participat la competiție

Un botoșănean a ieșit pe primul loc la Maratonul București, care a strâns, sâmbătă și duminică, nu mai puțin de 15.000 de alergători. Este vorba despre atletul Alexandru Corneschi, care a câștigat la masculin și Adela Bălțoi la feminin.

Alexandru Corneschi s-a impus la masculin cu timpul de 2 h 15 min 58 sec pe clasica distanţă de 42,195 km, fiind urmat de Silviu Stoica, 02 h 28 min 52 sec, şi de Nicolae Bălan, 02 h 33 min 04 sec.

La feminin a câştigat Adela Paulina Bălţoi, în 02 h 48 min 09 sec, devansându-le pe Iulia Drăgoi, 02 h 55 min 15 sec, şi pe Nicoleta Ciortan, 03 h 04 min 42 sec, etc. Clasamentele au fost identice şi pentru Campionatul Naţional de maraton, sub egida Federaţiei Române de Atletism.

Nou record personal pentru botoșăneanul care luptă cu secundele

Botoșăneanul Alexandru Corneschi  stabilește record după record în lupta sa cu secundele. Atletul a stabilit, duminică, 25 septembrie, la maratonul de la Berlin un record de 2:13:39. Înainte, recordul său personal era de  2 ore 14 minute și 01 secundă.