Vești excelente din deșertul Namibia! Botoșăneanul Iulian Rotariu a terminat a treia etapă pe primul loc

Vești excelente din desertul Namibia, unde botoșăneanul Iulian Rotariu aleargă pentru a susține cauza copiilor cu autism din Botoșani. Pompierul a terminat a treia etapă pe primul loc, cu câteva secunde înaintea principalului adversar.

Prima și a doua cursă le-a terminat pe locul doi. Au mai rămas șase etape. Sâmbătă, are de alergat 42,5 kilometri, între La Piste și tabăra Ganab.

În perioada 18 – 27 mai, pompierul botoșănean  reprezintă România la acest ultramaraton. Alături de alți 20 dintre cei mai puternici ultramaratoniști din lume, înscriși în competiție, are de alergat 520 de kilometri, în nouă etape, cursa fiind organizată de Canal Aventure.
Cea mai grea probă va fi etapa a 9-a, programată a se desfășura pe 26 mai, când cei rămași în cursă vor trebui să parcurgă 137 kilometri, de la Naukluftberge la Sesriem.