FC Botoșani, victorie importantă acasă cu FC U Craiova 1948. Doi jucători eliminați de centralul Popa

FC Botoșani a obținut, luni, o victorie importantă, pe teren propriu, contra FC U Craiova 1948. Echipa lui Marius Croitoru s-a impus cu 2-1 (1-0), în meciul din etapa a șasea a play-out-ului Ligii 1. FC Botoșani a deschis scorul prin Dican, în minutul 39, însă imediat după pauză, în minutul 55, Compagno reușește să egaleze, după un penalty dictat ca urmare a unui fault în careu făcut de Haruț.

Golul victoriei a fost marcat de Dawa, în minutul 66, care a înscris cu capul după o lovitură de colț.

Un jucător de la Botoșani a fost eliminat Souza Silva a fost eliminat în minutul 71, după două cartonașe galbene.

De asemenea, în prelungiri, Diallo a fost eliminat de Cătălin Popa, pemtru două galbene, obținute pentru faulturi.

Echipele de start:

FC Botoșani: Pap – Braun, Dawa, Șeroni, Țigănașu – Haruț, Dican, Papa – Tîrcoveanu, M. Roman II, Souza Silva. Au mai jucat: Patache, E. Florescu și Lupeta. Antr. Marius Croitoru

FC U Craiova 1948: Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Asamoah, Achim – Van Durmen, Bauza, Ondaan – Compagno. Au mai jucat: Marquet, Sidibe, Dr. Albu și Bălan. Antr. Nicolo Napoli

Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti)