FOTO Medalii pentru sportivii din Botoșani la Campionatul Național de Marș

Tineri din comuna Tudora au reprezentat Clubul Sportiv Botoșani la Campionatul Naţional de Marș, rezervat seniorilor si tineretului (U23), pe distanța de 10 km. Competiția a avut loc la Timișoara, iar sportivii au obținut patru medalii.

Locul I a fost ocupat de Marian Ciobănașu, care a obținut o medalie la individual, tineret, cu un timp de 51 min 28 sec.. De asemenea, Constantin Daicu s-a clasat pe locul III, obținând o medalie la individual. Totodată, au obținut o medalie de aur pe echipă, la tineret, și medalie de argint pe echipă, la seniori. Din echipă fac parte Chelariu Nicușor Andrei, tot din Tudora, și Zavastin Roberto. Tinerii au fost antrenați de Alina Claudia Zaharie.

La competiţie au participat 33 de atleţi, 17 la feminin şi 16 la masculin, de la 11 cluburi din țară. Campionatul Național de Marș a fost organizat sâmbătă, 30 octombrie, la Timișoara, în jurul Stadionului „Dan Păltinișeanu”.