FOTO Prima înfrângere pentru FC Botoșani în noua ediție a Ligii 1. Echipa lui Croitoru, umilită de Rapid

FC Botoșani a fost învinsă, duminică seară, cu scorul de 2-0 (0-0), de Rapid București, într-un meci contând pentru etapa a șasea a Ligii. Echipa lui Marius Croitoru a fost umilită de giuleșteni, după ce în repriza a doua a făcut cinci schimbări neinspirate.

Rapid, care s-a apărat perfect, a deschis scorul în minutul 84 prin Marzouk și l-a majorat în minutele de prelungiri ale meciului, prin Alami (’90+2).

Aceasta este prima înfrângere a formației botoșănene în noul sezon al Ligii 1, însă FC Botoșani se menține pe poziția a treia a clasamentului, cu 13 puncte, cu cinci mai puțin decât CFR și trei mai puțin decât Rapid.

FC Botoșani: Ed. Pap – Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu – E. Papa, Ed. Florescu, Ongenda – Matheus, M. Roman I, R. Fili . Au mai jucat: Chindriș,  Petkovski, Tîrcoveanu, Kage, Souza Silva. Antrenor: Marius Croitoru

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, D. Grigore, J. Morais – R. Moise, Crepulja, Al. Albu – Pănoiu – Ad. Bălan, N. Carnat. Au mai jucat: Marzouk, R. Ilie, Alami, Dandea, Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif

1 CFR Cluj 6 6 0 0 9-3 (6) 18 (9) (+9)
2 Rapid Bucuresti 6 5 1 0 7-0 (7) 16 (8) (+7)
3 FC Botosani 6 4 1 1 6-4 (2) 13 (7) (+4)
4 Farul Constanta 6 3 2 1 6-1 (5) 11 (6) (+2)
5 UTA Arad 6 3 2 1 6-3 (3) 11 (6) (-1)
6 CS Universitatea Craiova 6 3 0 3 7-7 (0) 9 (5) (-3)