Victorie categorică pentru FC Botoșani în meciul cu Dinamo. Keyta s-a întors la echipă și a fost omul meciului

FC Botoșani a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale sale din actuzla ediție a Ligii 1, învingând, duminică seară, pe teren propriu, pe Dinamo București, într-un meci contând pentru etapa a 18-1 a Ligii 1.

Echipa lui Marius Croitoru s-a impus cu scorul de (3-0), după un meci foarte bun al atacantului Hamidou Keyta, care s-a întors la echipă după tentativa sa de a fugi în Turcia. Acesta a înscris în minutul 1, după o gafă a portarului Eșanu, după care a pasat decisiv la golul lui Ongenda din minutul 23. Tot Keyta a înscris și în minutul 37 după ce a transformat un penalty, obținut de Mihai Roman.

Haruț a dus scorul la 4-0 în minutul 64, el reluând în plasă de lângă bară, după un corner bine executat de Roman.

Aceasta este cea mai categorică pe care FC Botoșani a avut-o, de-a lungul timpului, contra formației Dinamo.

FC Botoșani: Hankic – Patache, Haruț, Șeroni, Țigănașu – Ed. Florescu (67 Tîrcoveanu), J. Rodrigguez, Ongenda – Al. Caia (12 M. Roman, 67 Fili), Mawas, H. Keyta (67 Toutouh). Antr.: Marius Croitoru

Dinamo: Eșanu – D. Sorescu, Bejan, Ehmann, A. Radu – G. Crețu, Al. Răuță, V. Achim (69 I. Șerban), Fabbrini – Magaye Gueye, Borcea. Antr.: Ionel Gane

Rezerve: Al. Mitrovic – Puljic, Cl. Stan, I. Șerban, Bani, Mihaiu, R. Moldoveanu, C. Măgureanu Antrenor