Victorie imensă pentru FC Botoșani. Echipa lui Croitoru a câștigat la Viitorul

FC Botoșani a obținut, marți seară, o victorie extrem de importantă pe terenul formației Viitorul Constanța. Echipa lui Marius Croitoru s-a impus cu scorul de 2-1 (1-0), grație a două goluri marcate de Keyta, în minutele 36 și 68.

Gazdele de pe stadionul din Ovidiu au redus din diferență în minutul 90, prin atacantul Luckassen.

Botoșaniul a făcut una dintre cele mai bune partide din primele 14 etape ale acestei ediții de campionat, reușind să mențină acest rezultat, deși timp de 30 de minute a jucat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Ongenda, care a luat două cartonașe galbene pentru comportament nesportiv, protestând la adresa arbitrului central Adrian Cojocaru.

Viitorul: Căbuz – Dussaut, Ghiță, Mladen, Boboc-  G. Iancu, Artean, A. Ciobanu – C. Matei, Luckassen, Mățan
Au mai jucat: Dussaut, G. Ganea, Ely, De Nooijer și V Fernandez.

Antrenor: Mircea Rednic

FC Botoșani: Hankici – Patache, Haruț, Chindriș, Holzmann – Ed. Florescu, J. Rodriguez, Ongenda – Camara, H. Keyta, Al Mawas
Au mai jucat: Toutouh, Braun, Târcoveanu și Seroni

Antrenor: Marius Croitoru