Victorie la scor în ultima partidă disputată de FC Botoșani în acest sezon. Gaz Metan Mediaș a jucat cu un om mai puțin 18 minute

FC Botoșani a învins cu scorul de 4-1 (3-1) pe Gaz Metan Mediaș în ultima partidă din această ediție de campionat. Pentru formația antrenată de Marius Croitoru au marcat Ofosu (1), Keyta (23), Florescu (23), Roman (87), iar pentru medieșeni a înscris Trif (27).

Gaz Metan Mediaș a jucat cu un om mai puțin 18 minute, după eliminarea lui Chamed, pentru două cartonașe galbene. La formația botoșăneană a debutat David Croitoru, fiul tehnicianului FC Botoșani, Marius Croitoru.

FC Botoșani ocupă acum poziția a patra în clasament, însă FCSB are un meci mai puțin.

1 CFR Cluj 9 6 2 1 14-6 (8) 46
2 CS Universitatea Craiova 8 7 0 1 16-11 (5) 44
3 Astra Giurgiu 8 3 3 2 12-8 (4) 33
4 FC Botosani 10 2 3 5 10-12 (-2) 32 *
5 FCSB 9 2 3 4 13-14 (-1) 31
6 Gaz Metan Medias 10 0 3 7 5-19 (-14) 25

FC Botoșani: Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Cîmpanu, Jonathan Rodriguez – Keyta, Florescu, Ofosu – Dugandzic. Au mai jucat Patache,  Croitoru, Caia, Hristovski și Roman. Antr. Marius Croitoru

Gaz Metan: Popa – Butean, Larie, Juel Nielsen, Velisar – Diakota, Chamed – Romeo, Ciocan, Trif – Dumitru Cardoso. Au mai jucat Avram, Dogaru, Nicula. Antr. Dusan Uhrin