FC Botoșani, înfrângere dureroasă, joi seară, la Craiova

FC Botoșani a suferit, joi seară, o înfrângere dureroasă pe terenul Universității Craiova, nu atât prin dimensiunea scorului, cât mai ales prin evoluția jocului.

Echipa lui Marius Croitoru a fost învinsă cu 3-1 (2-1), după ce a dominat o mare parte a jocului. Oltenii au deschis scorul foarte repede, în minutul 20, prin Mihăilă, iar opt minute mai târziu majorează avantajul printr-un penalty transformat de Cicâldău. Ulterior, FC Botoșani echilibrează meciul și în minutul 39 reduce din diferență prin Ofosu.

Începutul celei de-a doua reprize este dominat categoric de Botoșani, care are și două ocazii mari de a înscrie, prin Keyta și Ashkovski, primul dintre ei trimițând mingea în bară.

La ultima fază a meciului, portarul botoșănean Pap vine la un corner în careul advers, însă oltenii scapă pe contraatac și înscriu prin Vătăjelu care a trimis lejer în poarta goală.

Universitatea Craiova: Popescu – Vlădoiu, Bălaşa, Tiago Ferreira, Bancu – Zakaric, Cicâldău, Qaka – Bărbuţ, Ivan, Mihăilă. Antrenor: Victor Pițurcă
Rezerve: Marinescu, Măţel, Vătăjelu, Acka, Mateiu, Ivanov, Roman

FC Botoșani: Pap – Haruţ, Miron, Chindriş, Ţigănaşu – Papa, J. Rodriguez – Ashkovski, Ebenhofer, Ofosu – Andronic. Antrenor: Marius Croitoru
Rezerve: Hankic, Cascini, Pierce, Holzmann, Cîmpanu, Keyta, Penescu