Victorie la scor pentru FC Botoșani în „deplasarea” cu Politehnica Iași

FC Botoșani a învins, luni seară, cu scorul de 3-0 (1-0) pe Politehnica Iași, în ultimul meci al etapei a 13-a a Ligii 1. Echipa lui Marius Croitoru s-a impus pe Stadionul Municipal din Botoșani, deși formația ieșeană a fost considerată gazda acestui meci.

Botoșaniul a deschis scorul prin Rodriguez în minutul 44, care a transformat un penalty, după un fault în suprafața de pedeapsă asupra lui Keyta. Ulterior, Roman a majorat scorul în minutul 54 printr-o deviere a balonului, în urma unei pătrunderi în careu a aceluiași Keyta. Scorul final a fost stabilit de Ofosu în minutul 68, după o pătrundere impetuoasă în careu.

Echipele de start:

Poli Iași: Târnovanu – R. Lopes, Mihalache,  Diallo, A. Radu – Passaglia, Loshaj- Platini,  A. Bălan, Horșia – A. Cristea. Antrenor: Mihai Teja.

Au mai jucat Bîrnoi și Popadiuc.

FC Botoșani: Pap – Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu – J. Rodriguez, Papa – Ofosu, Cascini, M. Roman – H. Keyta. Antrenor: Marius Croitoru
Au mai jucat: Mendoza, E. Florescu și Ashkovski .

One thought on “Victorie la scor pentru FC Botoșani în „deplasarea” cu Politehnica Iași