FOTO Mai mulți oameni de afaceri din Botoșani au primit viruși de pe mailurile Poliției

9 octombrie 2019

Mai mulți oameni de afaceri din Botoșani au primit, miercuri, pe mail mesaje cu un conținut extrem de periculos. Paradoxal este că aceste atacuri au venit de pe un cont al Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea, care a fost ținta unui atac cibernetic.

Expeditorul este un așa zis „Stănescu, Mihne”, iar adresa folosită este [email protected]. Acesta a reușit să intre în serverul Poliției Romane si sa expedieze mailul care are atasat un fisier care, daca il deschizi, contine un link executabil, care virusează calculatorul.

Aceste mailul au fost trimise în contextul în care mai multe instituții și companii din România au avut, în aceste zile, serverele atacate de hackeri. 

Alte stiri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Botosaninews.ro.
© Copyright Botosaninews.ro | Gazduit de SpeedHost.ro | Realizat de DowMedia