FC Botoșani a suferit, duminică, cea mai usturătoare înfrângere din acest an pe teren propriu. Formația condusă de Marius Croitoru s-a făcut de râs în fața propriilor suporteri, pierzând cu 3-0 (2-0) meciul contra echipei Chindia Târgoviște.

Oaspeții au înscris până la pauză prin Dumiter, în minutul 33, care a reluat în plasă o minge respinsă de Pap, după o lovitură liberă bine executat de Liviu Mihai. Apoi, același Liviu Mihai a înscris în prelungirile primei părți din penalty, după un henț făcut de Kolesvos. În a doua repriză, Mihai Voduț  a stabilit scorul final în minutul 77, după o cursă frumoasă a lui Dumiter.

Meciul a avut și multe cartonașe galbene, dar și doi eliminați: Benga de la oaspeți, pentru că a călcat un jucător botoșănean, dar și Hervin Ongenda, care a primit al doilea cartonaş galben, pentru comportament nesportiv.

FC Botoșani: Pap – Haruț, Chindriș, Kolesvos, Țigănașu – Pierce – M. Roman, Askovski, Ongenda, Ofosu – Moussa
Rezerve: Hankic, Florescu, Holzmann, Patache, Keyta, Cascini, Andronic
Antrenor: Marius Croitoru

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Pițian, Neciu – Yameogo, Rață, L.Mihai, Burlacu – D. Florea, Dumiter
Rezerve: I.Popescu, Dudea, Leca, Dumitrașcu, Novac, Voduț, Ivancic
Antrenor: Viorel Moldovan

Arbitru: Marius Avram

One thought on “Înfrângere usturătoare pentru FC Botoșani pe teren propriu. Este cel mai mare eșec din acest an pe Stadionul Municipal