FC Botoșani, umilită pe terenul campioanei CFR Cluj. Echipa pregătită de Croitoru, la primul eșec

FC Botoșani a fost învinsă la scor în deplasarea de sâmbătă de la Cluj. Echipa antrenată de Marius Croitoru a pierdut cu 4-1 (3-0) în fața CFR-ului, făcând cel mai prost joc de la debutul campionatului.

Botoșaniul a început bine meciul, cu trei situați de a înscrie, însă în minutul 19 ia primul gol de la Pereira, care a șutat excelent din afara careului. Deac majorează avantajul în minutul 27 din lovitură liberă directă perfect executată. Scorul la pauză este stabilit de Păun în minutul 37, care a profitat de o bâlbă a apărării botoșănene.

După pauză, Deac înscrie din nou din penalty, iar Botoșaniul reduce din diferență abia în minutul 79 prin Cîmpanu, intrat în repriza a doua.

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Burcă, A. Mureșan, Camora – Itu, Hoban, Păun – Pereira, V. Costache, C. Deac. Antr. Dan Petrescu.

Au mai jucat Sylla, Bordeianu și Omrani, Fica

FC Botoșani: Hankic – Haruț, A. Miron, Chindriș, Holzmann – Rodriguez, Papa – Golofca, Ongenda, Ofosu – Andronic. Antr. Marius Croitoru