FC Botoșani, la primul semi-eșec pe teren propriu din noua ediție de campionat. Nu a reușit să bată Mediașul

fc botosani- gaz metan mediasFC Botoșani a înregistrat, sâmbătă, primul semi-eșec pe teren propriu din noua ediție de campionat, după ce a terminat la egalitate, 1-1 (0-1), partida contra formației Gaz Metan Mediaș.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 19, prin Marius Constantin, care a reluat în poartă cu capul după un corner. În ciuda dominării, FC Botoșani a reușit să marcheze abia în minutul 83 prin Eduard Florescu, cu o execuție suberbă, din careu. Intrat în teren cu câteva minute, Florescu a reușit să trimită mingea la vinclu, fără nicio șansă pentru portarul medieșean.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani are opt puncte în clasament, aflându-se, provizoriu, pe poziția a treia.

FC Botoșani: Pap – Patache, Miron, Chindriș, Țigănașu – Rodriguez, Papa – Ofosu, Ongenda, Ashkovski – Andronic. Antr. Marius Croitoru.

Au mai jucat Golofca, Holzmann și Florescu

Gaz Metan: Pleșca – Pleașcă, M. Constantin, R. Popa, Velisar – Droppa, I. Larie, Fofana – Chamed, Sg. Buș, Olaru. Antr. Edi Iordănescu.

Au mai jucat Dumitru Cardoso, R. Romeo și Drăghici.

1 FC Viitorul 3 3 0 0 9-2 (7) 9 (5) (+3)
2 CS Universitatea Craiova 3 3 0 0 6-2 (4) 9 (5) (+3)
3 FC Botosani 4 2 2 0 9-4 (5) 8 (4) (+2)
4 CFR Cluj 3 2 1 0 6-2 (4) 7 (4) (+1)
5 Politehnica Iasi 3 2 1 0 4-1 (3) 7 (4) (+1)
6 Gaz Metan Medias 4 1 3 0 6-4 (2) 6 (3) (0)