fc botosani- csm poli iasi- cupa romaniei 2-1FC Botoșani a obținut, marți seară, o performanță unică în istoria clubului, calificându-se, în premieră, în semifinalele Cupei României. Formația lui Costel Enache a învins cu scorul de 3-2, după două reprize de prelungiri, pe CSM Poli Iași și reușește să se califice, alături de CS Universitatea Craiova, Gaz Metan Mediaș și Hermanstad Sibiu, în penultima fază a competiției.

like facebook, stiri, botosaniFC Botoșani a deschis scorul prin Golubovic în minutul 89, însă câteva zeci de secunde mai târziu a fost egalată de ieșeni prin golul lui Cristea. Meciul a ajuns în prelungiri. În minutul 106, Roman înscrie din penalty, dar, din nou, un minut mai târziu Iașiul egalează prin același Andrei Cristea. Victoria botoșănenilor este adusă de Axente, care, în minutul 110, transformă o lovitură de la 11 metri, dictată de arbitrul Găman pentru un fault asupra lui Mihai Roman.

Tragerea la sorți pentru meciurile din semifinale va avea loc miercuri la amiază la sediul FRF.

2 thoughts on “Performanță! FC Botoșani s-a calificat, în premieră, în semifinalele Cupei României