dan petrescuDan Petrescu a făcut scandal monstru la finalul partidei FC Botoșani – CFR Cluj din Cupa României, câștigată de botoșăneni cu 4-3, după executarea loviturilor de la 11 metri.
Sunt foarte supărat că am pierdut acest meci, pentru că ţineam foarte mult să mergem mai departe. La penalty, de când sunt antrenor, n-am câstigat nici un meci. N-am ce să fac, nu bat eu penalty! Oricum, am ratat penalty când am bătut la Mondial (în meciul cu Suedia, din sferturile CM 1994, 1-1, 2-2 după prelungiri, 3-4 la loviturile de deparajare). N-am ce să le reproşez celor care au bătut penalty. Dar cu asemenea arbitraj e imposibil să câştigi”, a declarat Petrescu.
like facebookNemulțumit că nu e susținut de conducere, ba chiar amenințat cu demiterea, Dan Petrescu a răbufnit la adresa brigăzii gălățeanului Adrian Cojocarul după eșecul din Moldova, din 16-mile Cupei, 1-1, 2-3 după loviturile de departajare.

Dacă nu vorbește nimeni din club, vorbesc eu! Am avut gol valabil, penalty clar, Omrani singur cu portarul, n-a fost ofsaid, Culio – singur cu portarul, roşu… Cea mai dezavantajată echipă din România e CFR Cluj! Noi suntem hoţi… Şi Botoşani ce e, dacă noi suntem hoţi? Ne-au făcut pilaf de trei ori la rând! Clubul nostru trebuie să nu doarmă, pentru că toată lumea e împotriva noastră. Cu Viitorul am tăcut, că am zis: ”Hai, am jucat cu Hagi”. Penalty clar la 0-0. Nu se mai poate continua aşa! Dacă continuăm aşa, n-avem nici o şansă să câştigăm nici un meci. Trebuie să ni se dea ce a fost clar. Patru faze clare. Dacă era tehnologia video azi băteam 3-0. Exact ce am cerut. Meritam să câștigăm, dar nu e pe meritate. Arbitrul a influențat clar meciul”., a mai spus Petrescu.

Sursa: Libertatea

One thought on “Dan Petrescu a făcut scandal monstru după FC Botoșani – CFR Cluj: ”Dacă noi furăm, ei ce fac?! Ne-au făcut pilaf de trei ori la rând”