Performanţă uriaşă. O sportivă botoşăneancă a obţinut trei medalii de aur la Campionatele Europene

loredana toma haltereO sportivă a CS Botoşani a reuşit o performanţă uriaşă, după ce a cucerit trei medalii de aur la Campionatele Europene din Croaţia. Loredana Toma a câștigat trei medalii de aur în limitele categoriei 63 kg impunându-se la stilul smuls cu 100 kg, deși a ratat ultimele două tentative la 104 kg.

Argintul a revenit rusoaicei Tatiana Aleeva, cu 98 kg, iar bronzul a fost adjudecat de altă reprezentantă a Rusiei, Tima Turieva, 97 kg. Florina Sorina Hulpan s-a clasat pe locul al patrulea, cu 96 kg.

like facebookLoredana Toma a cucerit aurul la aruncat cu 126 kg, ratând ultima încercare, la 139 kg. Aleeva a luat argintul cu 125 kg, iar Turieva a obținut bronzul, cu 121 kg. Hulpan a terminat pe cinci, cu 117 kg. La total, Toma a obținut aurul, cu 226 kg, devansându-le pe Aleeva, 223 kg, și Turieva, 218 kg, în timp ce Hulpan s-a clasat pe 4, cu 213 kg.r

Sursa: Evz.ro