Luptătorul Alin Alexuc, locul cinci la Campionatul Mondial

alin-alexuc-ciurariu3-mediafax-foto-aleksandar-djorovicBotoşăneanul Alin Alexuc s-a clasat pe locul cinci la Campionatul Mondial de lupte desfăşurat în Taşkent, Uzbekistan.

like facebookSportivul, legitimat la clubul Dinamo, a avut şansa de a prinde podiumul, însă a fost învins, duminică, în finala pentrz medalia de bronz, la categoria 98 de kg, de turcul Cenk Ildem. Alexuc-Ciurariu a fost învins cu 1-0 de Ildem.

În celălalt meci pentru locul 3, iranianul Ghasem Gholamreza Rezaei l-a învins cu 4-1 pe belarusul Aliaksandr Hrabovik.

Medalia de aur i-a revenit armeanului Artur Sleksanian, care s-a impus în faţa germanului Adrian Hassler, cu 8-0.

Alin Alexuc-Ciurariu a încheiat proba pe locul 5, la fel ca Hrabovik. Sportivul român trecuse în calificări de austriacul Daniel Gastl, după care, în optimile de finală, a pierdut în faţa germanului Adrian Hassler. În recalificări, Alexuc-Ciurariu l-a învins pe bulgarul Miloslav Iuriev Metodiev.

Sursa: prosport.ro